Rola obwodów drukowanych we współczesnej elektronice

Urządzenia elektroniczne są obecnie niezbędnym elementem życia każdego człowieka. Praktycznie każdy człowiek posiada obecnie telefon komórkowy i komputer, służące do celów prywatnych bądź pracy. Zarówno laptopy, jak i smartfony posiadają obwody drukowane, stanowiące jedną z ich najważniejszych składowych. Obwody drukowane, znane również jako płytki PCK, są elementem zbudowanym z materiału izolacyjnego, na którym wykonano z miedzianej folii sieć połączeń elektrycznych.

Jaka jest najważniejsza rola obwodów drukowanych we współczesnej elektronice?

Dzięki obwodom drukowanym możliwe jest bardzo precyzyjne wyznaczenie sieci połączeniowej, oraz montaż elementów wchodzących w jej skład. Każda z płytek drukowanych posiada punkty lutownicze, dzięki którym możliwe jest zamontowanie do obwodu podzespołów elektronicznych. Ze względu na budowę, możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje płytek:

  • Płytki PCB wielowarstwowe,
  • Płytki PCB dwustronne,
  • Płytki PCB jednostronne.

W płytkach jednostronnych wszystkie elementy umieszczone są w jednej warstwie, w dwustronnej – po obu stronach płytki, natomiast w płytce wielowarstwowej elementy zlokalizowane są w kilku warstwach przewodzących. W większości przypadków wykorzystywane są płytki dwustronne oraz jednostronne. Decyduje o tym przede wszystkim prostota budowy oraz korzystna cena.

Obwody drukowane wykorzystywane są w naprawdę wielu urządzeniach. Za ich pomocą możliwe jest zapewnienie trwałej sieci połączeń węzłów w układzie elektronicznym. Płytki PCB są również miejscem mocowania dla różnego rodzaju elementów elektronicznych. W niektórych sprzętach obwody drukowane wykorzystuje się jako rozpraszacze ciepła wydzielanego przez poszczególne komponenty. Różnego rodzaju sprzęty elektroniczne, telefony, tablety, sprzęty RTV i AGD, a także zabawki elektroniczne oraz akcesoria komputerowe posiadają obwody drukowane.

Ich wykorzystanie jest naprawdę szerokie. Obwody drukowane wykorzystywane są zarówno w starszych urządzeniach, jak i tych w których zastosowano najnowsze technologie. Jest to znak, że płytki PCB, wykorzystywane od dawna, będą pełnić ważny element urządzeń elektronicznych jeszcze przez długi czas.