Po czym poznać obwody drukowane dobre jakościowo?

Obwody drukowane, znane powszechnie pod nazwą płytek PCB są elementem znajdującym się w praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym, niezależnie od tego, czy jest ono przeznaczone do użytku domowego, czy przemysłowego. Jak wiadomo, układ elektroniczny w sprzętach odgrywa naprawdę ważną rolę, dlatego tak istotne jest, aby zastosowane obwody drukowane charakteryzowały się wysoką jakością.

Jakie cechy charakteryzują dobrą jakościowo płytkę PCB?

Jak już wspomniano, obwody drukowane można znaleźć w praktycznie każdym urządzeniu. Im bardziej złożona jego praca, tym trudniejszy proces produkcyjny. W mocno zaawansowanych technologicznie sprzętach płytki PCB są rozbudowane, co zawsze zwiększa ryzyko błędu i może uwydatniać słabą jakość. Dobrej jakości obwody drukowane charakteryzują się odpowiednio dobranym, wysokojakościowym laminatem.  Dzięki niemu nie dojdzie do delaminacji, zwarć lub rozpuszczenia przewodnika.

Jakość obwodu drukowanego można ocenić również na podstawie dokumentacji dostarczonej przez producenta oraz ocenie wzrokowej powierzchni obwodów. Sprawdzenie dokumentacji umożliwi potwierdzenie zgodności otrzymanego produktu z zamówieniem, a także sprawdzenie, czy dana płytka PCB spełnia specjalistyczne normy. Podczas oceny wzrokowej można wykryć różne wady procesowe oraz tzw. kosmetyczne niedoskonałości, wpływające na wygląd.

Czym jeszcze charakteryzują się dobre jakościowo obwody drukowane?

Podczas oglądania płytki PCB warto zwrócić uwagę na krawędzie. Powinny być równe i gładkie, bez zadziorów czy nacięć. Otwory w płytce powinny mieć wielkość zgodną ze specyfikacją. Co ważne, na płytce nie powinny znajdować się jakiekolwiek zanieczyszczenia lub odciski palców. Obwód drukowany powinien być wolny od wszelkich skaz, zapowietrzeń czy siatek pęknięć.