Jakie parametry charakteryzują obwody drukowane?

W obecnych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez urządzeń elektronicznych. Są one nieocenioną pomocą podczas wykonywania codziennych czynności, a z roku na rok ich ilość w domach i mieszkaniach rośnie. Obwody drukowane, znane również pod nazwą płytek PCB znajdują się obecnie w praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym, niezależnie od jego przeznaczenia. Dzięki obwodom drukowanym dane urządzenie może poprawnie funkcjonować.

Jakie są najważniejsze parametry wyróżniające obwody drukowane?

Każdy obwód drukowany zbudowany jest z płytki z materiału izolacyjnego pokrytego folią przewodzącą. Na ich powierzchni montuje się elementy elektroniczne, które wraz z częściami urządzenia tworzą cały układ elektroniczny. Mówiąc o obwodach drukowanych, należy wspomnieć o kilku najważniejszych parametrach, takich jak:

  • ilość warstw,
  • materiał, z którego wykonana jest płytka,
  • grubość oraz sztywność,
  • obciążalność prądowa.

Najczęściej wykorzystywane obwody drukowane można podzielić na jednostronne oraz dwustronne. Wykonuje się je najczęściej z teflonu, laminatu szklano – epoksydowego, laminatu kompozytowego czy laminatu szklano – epoksydowego na podkładzie z aluminium, dostępne są również inne kombinacje. Jeżeli chodzi o grubość, obwody drukowane można podzielić na grube, cienkie oraz elastyczne, Płytki grube mają grubość większą niż 1,5 milimetra, cienkie od 0,2 do 0,5 milimetra, natomiast elastyczne są rodzajem folii o grubości od 0,1 do 0,15 milimetra.

To, jaką obciążalność prądową ma dany obwód, zależy przede wszystkim od grubości folii miedzianej. Jej grubość najczęściej mieści się w przedziale od 18 do 105 um, jednak na zamówienie możliwe jest wykonanie obwodu z grubszą warstwą miedzi, nawet do 300 um. Każdy wysokiej jakości obwód drukowany powinien charakteryzować się trwałością oraz odpornością na oddziaływania, niezależnie od środowiska pracy.

Płytki PCB powinny mieć odpowiednie właściwości elektryczne i dielektryczne. Dobrej jakości obwód drukowany można poznać również po nienagannym wyglądzie zewnętrznym, a także idealnych wymiarów zewnętrznych, świetnie wykonanych otworach i ścieżkach. Dobrze wykonane płytki PCB mają znaczący wpływ na działanie całego urządzenia, dlatego warto zlecać ich wykonanie profesjonalnym firmom, mającym odpowiednie doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt.