Jak wygląda digitalizacja obwodów drukowanych?

Obwody drukowane w przeszłości wykorzystywane były wyłącznie w wysoko wyspecjalizowanych dziedzinach, np. kosmonautyce. Dynamiczny rozwój technologiczny sprawił, że współcześnie znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach. Z tego też powodu coraz częściej zachodzi konieczność przetworzenia sygnałów analogowych w cyfrowy. Tylko wtedy obwody będą pracować zgodnie z zaawansowanymi technologicznie urządzeniami.

Obwody drukowane — co to właściwie jest?

Pierwszy obwód drukowany powstał i został opatentowany w Stanach Zjednoczonych (dokładnie w 1956 roku). W przeszłości stosowano je wyłącznie w wybranych dziedzinach, jak kosmonautyka czy branża wojskowa. Używano ich w urządzeniach systemów zasilania, zarządzania i dystrybucji energii.

Obecnie ich zastosowanie jest zdecydowanie szersze. Wykorzystywane są w urządzeniach i układach elektronicznych, które działają o niskie napięcia, ale mogą też zostać wdrożone w przypadku urządzeń wysokoprądowych dużej mocy. Są konieczne przy produkcji paneli solarnych, sprzętu spawalniczego, różnego rodzaju zasilaczy i przetwornic o dużej mocy. Odgrywają istotną rolę między innymi w przemyśle energetycznym, kolejowym, motoryzacyjnym itd. Mogą stanowić też element konstrukcyjny niektórych urządzeń elektronicznych, np. w laptopach.

Na czym polega proces digitalizacji obwodów drukowanych?

Proces digitalizacji jest niezbędny, aby obwody drukowane działały prawidłowo i współpracowały ze współczesnymi urządzeniami. Digitalizacja w tym przypadku polega na projektowaniu układu elektronicznego, który jest w stanie odczytać zmiany danego parametru i przetworzyć je w formę cyfrową. W ten sposób sygnał przetwarzany jest w postać cyfrową, przez co właściwie zaprogramowany mikroprocesor może poddać go odpowiedniej obróbce.

Usługi z zakresu digitalizacji obwodów drukowanych świadczone są przez firmę ELPIN. Naszym klientom zapewniamy szeroki zakres usług oraz fachowe doradztwo naszych doświadczonych specjalistów. Wykonujemy jednostronne i dwustronne obwody drukowane oraz płytki drukowane z dokumentacją trwałą lub bez. Do przykładowych usług z naszej oferty — oprócz digitalizacji — zaliczamy również m.in. frezowanie kształtowe laminatów, cynowanie płytek drukowanych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.