Jak powstają obwody drukowane?

Obwody drukowane, inaczej zwane płytkami PCB (ang. Printed Circuit Board), służą przede wszystkim do montowania podzespołów elektronicznych i zapewnienia odpowiedniego pomiędzy ich wtykami połączenia przewodzącego. Mają one niezwykle szerokie zastosowanie – stanowią podstawowy element większości urządzeń elektronicznych, takich jak lampa, sprzęt RTV, komputery, czy pojazdy mechaniczne. W jaki sposób jednak powstają?

Co to są płytki drukowane?

Płytki drukowane składają się z materiału izolacyjnego – najczęściej laminatu szklano-epoksydowego, wyróżniającego się wysoką odpornością mechaniczną  lub kompozytów epoksydowych i teflonu. Na nim znaleźć można tzw. miedziane ścieżki, które powstały w procesie wytrawiania. Obwody drukowane, w zależności od tego, czy przeznaczone są do montażu powierzchniowego (SMT) czy przewlekanego (THT), posiadają również otwory  lub końcówki montażowe.  

W jaki sposób produkowane są obwody drukowane?

Obecnie, istnieje kilka rodzajów płytek drukowanych, które różnią się etapami i ich kolejnością podczas produkcji. Najbardziej popularnym typem jest obwód dwuwarstwowy. Pierwszym etapem produkcji tego obwodu drukowanego jest wywiercenie otworów, w których następnie montowane będą m.in. układy scalone czy rezystory. Ich ilość sięgać może nawet do 12 tysięcy, a wielkość takiego otworu nierzadko wynosi poniżej 0,3 mm. Następnie, płytki poddawane są odtłuszczeniu. Kolejnym krokiem jest nałożenie na nie wzoru ścieżek – najczęściej odbywa się to metodą drukarską: sitodrukiem lub offsetem. Kluczowym momentem jest proces wytrawiania, dzięki któremu otrzymuje się pożądany wzór na płytce. 

Po wytrawieniu płytki oczyszcza się ją ze substancji trawiącej i zabezpiecza maską przeciw lutowniczą, pełniącą funkcję izolatora elektrycznego. Punkty lutownicze natomiast, pokrywa się stopami metali, których zadaniem jest zabezpieczenie miedzi przed korozją. Następnie, nakładana zostaje warstwa opisowa, która składa się z takich elementów jak: obrysy komponentów czy napisy informacyjne. Montaż elementów także zależy od rodzaju płytki, jednak w najczęściej występujących płytkach SMT, wykorzystuje się lutowanie za pomocą pasty lutowniczej i specjalnego pieca.