Digitalizacja obwodów drukowanych bez tajemnic

Kiedyś obwody drukowane wykorzystywane były głównie w branży wojskowej i kosmonautyce. Obecnie znajdują szerokie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Coraz częściej jednak istnieje konieczność przetwarzania sygnałów analogowych w cyfrowy. Aby było to możliwe, konieczne jest przeprowadzenie digitalizacji obwodów drukowanych. Na czym polega ten proces i po co właściwie się go wykonuje? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego artykułu.

Specyfika obwodów drukowanych

Zanim przejdziemy do tematu digitalizacji, wyjaśnimy, czym właściwie są obwody drukowane. Pierwotnie wykorzystywano je w urządzeniach systemów zasilania, zarządzania i dystrybucji energii, głównie – jak już wspominaliśmy – w branży wojskowej i kosmonautyce. Współcześnie stosuje się je w urządzeniach i układach elektronicznych działających w oparciu o niskie napięcia. Mogą być użyte również w urządzeniach wysokoprądowych o dużej mocy.

Są niezbędne w bardzo wielu dziedzinach przemysłu, w tym m.in. energetyce, motoryzacji czy kolejnictwie. Obwody drukowane są używane również do produkcji paneli słonecznych, zasilaczy i przetwornic czy urządzeń spawalniczych. Płytki drukowane mogą stanowić także część konstrukcyjną urządzeń elektronicznych, np. telewizorów czy laptopów.

Proces digitalizacji obwodów drukowanych

Aby obwody drukowane zapewniały kompatybilne i prawidłowe działanie z zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, należy je poddać procesowi digitalizacji. Jest to kilkuetapowy proces, polegający na projektowaniu układu elektronicznego, który będzie w stanie odczytać zmiany danego parametru, a następnie przetworzyć je na formę cyfrową. Następnie sygnał, który został zamieniony na postać cyfrową, poddawany jest stosownej obróbce przy użyciu odpowiednio zaprogramowanego mikroprocesora.

Za sprawą możliwości digitalizacji obwodów drukowanych można dostosować do współczesnych standardów wiele płytek drukowanych będących w użyciu, co znacznie rozszerza zakres ich zastosowania w wielu technologicznie zaawansowanych urządzeniach.