Czym charakteryzują się szablony do pasty lutowniczej?

Szablony do past lutowniczych, nazywane również szablonami SMT wykorzystywane są do nakładania pasty lutowniczej na obwody drukowane w trakcie montażu powierzchniowego elementów SMD. Ten element jest odpowiedzią na zapotrzebowanie spowodowane minimalizacją przedmiotów elektronicznych oraz ciągłe zmiany w technologii produkcji elementów elektronicznych. Najczęściej wykonywane są z blach stalowych o grubości mieszczącej się w przedziale od 0,07 do 0,5 mm.

Co wyróżnia szablony do pasty lutowniczej?

Szablony do pasty lutowniczej produkowane są za pomocą lasera. Zastosowanie tej metody zapewnia najwyższą jakość wykonania płytki, ma także wpływ na odpowiednie rozprowadzenie pasty na płytce – zastosowanie lasera sprawia, że ścianki otworu są minimalnie pochylone, szersze od strony płytki. Dzięki temu podczas zdejmowaniu szablonu z płytki pasta pozostaje na płytce bez żadnych uszkodzeń czy nierówności.

Korzystając z szablonów laserowych, można nanieść odpowiednią ilość pasty lutowniczej, dzięki czemu w kolejnych krokach możliwe jest bezpieczne przylutowanie do płytki poszczególnych elementów bez ryzyka zwarcia. Warto wiedzieć, że szablony do pasty lutowniczej muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymogi, zapewniając tym samym o ich jakości oraz trwałości. Tego typu elementy warto kupować od sprawdzonego producenta, gwarantującego komponenty najwyższej jakości.

Szablony SMT powinny być wykonane z należytą starannością i dokładnością. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej stabilności mechanicznej. Szablon musi być wystarczająco solidny, trwały oraz odporny na korozję. To, jaką grubość ma dany szablon, powinno być dopasowane do gęstości wyprowadzeń układów scalonych. Oprócz szablonów laserowych dostępne są również modele wytrawiane chemicznie lub elektrochemicznie, jednak nie zapewniają one tak wysokiej jakości, jak szablony wycinane laserowo.