Co to jest płytka PCB?

Obecnie mało kto jest w stanie wyobrazić sobie życie bez urządzeń elektronicznych. Spora grupa osób wykorzystuje je zarówno w domu, jak i w pracy. Urządzenia elektroniczne charakteryzują się dość skomplikowaną budową i dużą ilością elementów, a jednym z nich jest właśnie płytka PCB. Ta część znana jest również pod nazwą obwodów drukowanych. Stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów w każdym urządzeniu, zwiększając znacznie komfort jego użytkowania.

Czym charakteryzuje się płytka PCB i po co umieszcza się ją w urządzeniach?

PCB jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego – Printed Circuit Board. W tłumaczeniu na polski oznacza obwód drukowany. Płytki drukowane powstają z materiału izolacyjnego, który pokryty jest miedzianą folią ze ścieżkami przewodzącymi. Na gotowych płytkach można umieścić części elektryczne za pomocą lutowania, w przypadku płytek wtykowych poszczególne elementy montowane są przez wsunięcie.

Warto wiedzieć, że wykorzystanie w elektronice obwodów drukowanych pozwoliło na znaczne zmniejszenie rozmiaru wielu urządzeń. Dobrym przykładem jest porównanie aktualnych, płaskich telewizorów do tych produkowanych w ubiegłym wieku. Płytki PCB poprawiły zarówno rozmiar, jak i komfort użytkowania sprzętów.  Obecnie produkowane obwody dostępne są pod różnymi postaciami, w zależności od wymagań danego urządzenia. Podzielić je można ze względu na:

  • Ilość warstw – jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz wielowarstwowe,
  • Materiał wykonania – wyróżnić można płytki teflonowe, CEM, FR4 oraz na podkładzie z aluminium,
  • Grubość oraz sztywność – cienkie, grube oraz elastyczne,
  • Obciążalność prądowa – różna grubość folii miedzianej.

Proces produkcji płytek PCB jest skomplikowany, wymaga precyzji i odpowiednich maszyn. Składa się z obróbki mechanicznej, chemicznej, a także z kontroli optycznej i elektronicznej. Tak duża złożoność procesu produkcji i kontroli pozwala na stworzenie elementu o odpowiednich parametrach. Płytki PCB znaleźć można w różnego rodzaju sprzęcie AGD i RTV, lampach, urządzeniach medycznych, wojskowych, lotniczych i energetycznych, sprzęcie diagnostycznym i laboratoryjnym.